Organizacja wycieczki szkolnej

Podczas organizacji wycieczki szkolnej, musimy pamiętać o wielu niezbędnych rzeczach. Nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek niedomówienia i niedopatrzenia. Każdy początkujący nauczyciel musi mieć świadomość tego, że organizacja wycieczki szkolnej, to nie prosta sprawa. Najpierw należy się upewnić, czy mamy odpowiednią liczbę opiekunów.

 

Jak wiadomo, na każdego nauczyciela przypada odpowiednia liczba dzieci, w zależności od ich wieku, jeżeli są to dzieci młodsze, musimy zadbać o większą liczbę nauczycieli. Kolejną ważną rzeczą jest autokar na wycieczkę. Należy upewnić się czy firma wynajmująca autokary jest rzetelna i kompetentna. Nie możemy pozwolić sobie na ryzyko, że tani autokar na wycieczkę , okaże się niesprawny. Wynajem autokaru wiąże się z pewnymi prawami i obowiązkami, których należy przestrzegać. Firma wynajmująca autokary musi spełniać warunki bezpieczeństwa. Autokar na wycieczkę musi być sprawny technicznie, a kierowca powinien być trzeźwy. Warto również pamiętać o tym, że dyrektor szkoły, powinien powiadomić policję, trzy dni przed wycieczką. Jeżeli podejrzewamy, że autokar na wycieczkę jest niesprawny, bądź zachowanie kierowcy, budzi nasze podejrzenia, śmiało możemy poprosić o pomoc najbliższy komisariat policji.


Autokar na wycieczkę powinien nie tylko być sprawny technicznie, ale również musi być prawidłowo oznakowany. Pomarańczowe tablice z czarnymi postaciami dzieci, powinny znaleźć się z przodu i tyłu autobusu.


Organizacja wycieczki szkolnej nie jest łatwa. Najtrudniejszy jest wynajem autokaru, gdyż nie każda firma wynajmująca autokary jest solidna i rzetelna. A jest to bardzo istotne, gdy chodzi o bezpieczeństwo dzieci. Kierowca powinien przestrzegać nie tylko przepisów ruchu drogowego, ale także obowiązującego go czasu jazdy i pracy. Dlatego podejmując się organizacji wycieczki, skupmy się przede wszystkim na bezpieczeństwie dzieci.